Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Obec Malhotice
Malhotice

Posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti občanů

1. Identifikační kód

 

2. Kód

 

3. Pojmenování (název) životní situace

Posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti občanů

4. Základní informace k životní situaci

Okresní správy sociálního zabezpečení posuzují zdravotní stav a pracovní schopnost fyzických osob pro účely sociálního zabezpečení a pro účely poskytnutí dávek a průkazu osoby se zdravotním postižením při zjišťovacích a kontrolních lékařských prohlídkách.

Za tím účelem posuzují:

  • invaliditu a změnu stupně invalidity,

  • dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav dítěte a jeho neschopnost vykonávat z důvodu tohoto zdravotního stavu výdělečnou činnost,

  • zda jde o osobu zdravotně znevýhodněnou,

  • schopnost pohyblivosti a orientace pro účely řízení o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením, a zda jde pro účely příspěvku na zvláštní pomůcku o osobu s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí nebo s těžkým sluchovým postižením nebo s těžkým zrakovým postižením anebo s těžkou nebo hlubokou mentální retardací a zdravotní stav nevylučuje poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku,

  • stupně závislosti fyzické osoby pro účely příspěvku na péči.

Výše uvedené úkoly okresních správ sociálního zabezpečení může plnit pouze lékař.

Pro účely nemocenského pojištění provádějí kontrolu správnosti posuzování zdravotního stavu a dočasné pracovní neschopnosti a potřeby ošetřování ošetřujícími lékaři, dále posuzují pracovní schopnost dočasně práce neschopných pojištěnců po uplynutí podpůrčí doby.

Tuto činnost provádí i v souladu s příslušnými normami Evropské unie a bilaterálními smlouvami.

Při posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti občanů při zjišťovacích a kontrolních lékařských prohlídkách posudkoví lékaři vychází z lékařských zpráv a nálezů, vypracovaných ošetřujícími a odbornými lékaři, a příp. dalších podkladů (např. u posuzování stupně závislosti je jedním z podkladů též výsledek sociálního šetření).

Posouzení zdravotního stavu pro jednotlivé systémy je rozdílné, posudková kritéria jsou stanovena právními předpisy a metodikou. Zdravotní postižení, které odpovídá přiznání jedné dávky (např. invalidity), nemusí odpovídat přiznání dávky jiné (např. příspěvku na péči).

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Osoba, popř. její opatrovník či zmocněnec na základě plné moci.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Pojištěnec je invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nastal pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35 %.

Jestliže pracovní schopnost pojištěnce poklesla:

  • nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně,

  • nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu druhého stupně,

  • nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu třetího stupně.

Osobou zdravotně znevýhodněnou je fyzická osoba, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnosti být nebo zůstat pracovně začleněna, vykonávat dosavadní povolání nebo využít dosavadní kvalifikaci nebo kvalifikaci získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Osobou zdravotně znevýhodněnou nemůže být osoba, která je uznána invalidní pro invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně.

Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok a podstatně omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti, a tím i schopnost pracovního uplatnění.

Pro účely přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením posuzuje lékařská posudková služba OSSZ/ PSSZ/ MSSZ dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který podstatně omezuje schopnost pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje nepříznivý zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než 1 rok.

Pro účely nároku na příspěvek na zvláštní pomůcku posuzuje lékařská posudková služba OSSZ/ PSSZ/ MSSZ těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžké sluchové postižení anebo těžké zrakové postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu a zároveň, zda zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.

Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje nepříznivý zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než 1 rok.

Posuzování zdravotního stavu pro účely nároku na příspěvek na péči znamená stanovení stupně závislosti posuzované osoby na pomoci jiné osoby při zvládání základních životních potřeb.

Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než 1 rok, a který omezuje funkční schopnosti nutné pro zvládání základních životních potřeb.

Osoba do 18 let věku se považuje za závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve:

  • stupni I (lehká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat tři základní životní potřeby,

  • stupni II (středně těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat čtyři nebo pět základních životních potřeb,

  • stupni III (těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat šest nebo sedm základních životních potřeb,

  • stupni IV (úplná závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat osm nebo devět základních životních potřeb,

a vyžaduje každodenní mimořádnou péči jiné fyzické osoby.

Osoba starší 18 let věku se považuje za závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve:

  • stupni I (lehká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat tři nebo čtyři základní životní potřeby,

  • stupni II (středně těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat pět nebo šest základních životních potřeb,

  • stupni III (těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat sedm nebo osm základních životních potřeb,

  • stupni IV (úplná závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat devět nebo deset základních životních potřeb,

a vyžaduje každodenní pomoc, dohled nebo péči jiné fyzické osoby.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Podáním písemné žádosti u příslušného správního orgánu.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Žádosti o invalidní důchod a o uznání statusu osoby zdravotně znevýhodněné se podávají na oddělení důchodového pojištění příslušné okresní správy sociálního zabezpečení, Pražské správy sociálního zabezpečení nebo Městské správy sociálního zabezpečení Brno. Rozhodnutí vydává Česká správa sociálního zabezpečení.

Žádosti o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením, o poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku a žádosti o poskytnutí příspěvku na péči se podávají na příslušné krajské pobočce Úřadu práce České republiky. Rozhodnutí vydává krajská pobočka Úřadu práce České republiky. O odvolání proti rozhodnutí krajské pobočky Úřadu práce České republiky rozhoduje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Situace řeší kontaktní místa příslušného správního orgánu, podle místa trvalého pobytu osoby.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

K jednání s lékařem na LPS OSSZ je nutné mít k dispozici:

  • platný občanský průkaz nebo platný cestovní pas,

  • příp. doklad o trvání pracovní neschopnosti.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Formuláře jsou k dispozici u příslušného správního orgánu.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Za podání žádosti ani posouzení zdravotního stavu se poplatky neplatí.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Obecná lhůta pro vydání posudku je 45 dnů, jestliže orgán, který o posouzení požádal, nestanoví lhůtu delší.

V případě, že vydání posudku ve lhůtě brání závažné důvody, lhůta se prodlužuje o 30 dnů, nestanoví-li orgán, který o posouzení požádal, lhůtu delší.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Účastníkem řízení je žadatel o dávku, příp. jeho opatrovník nebo zmocněnec na základě plné moci.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Po žadateli je požadována součinnost s příslušným správním orgánem, tj. např. podrobit se sociálnímu šetření, podrobit se vyšetření zdravotního stavu a plnit oznamovací povinnosti.

V případě nedostatečné podkladové dokumentace může být posuzujícím lékařem dožadováno další odborné vyšetření žadatele, který je povinen se tomuto vyšetření na výzvu podrobit.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Případný dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu příslušného správního orgánu.

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Opravný prostředek (odvolání, námitky, žaloba) je možné podat až po obdržení rozhodnutí správního orgánu. Na rozhodnutí je uvedeno poučení o postupu, s uvedením lhůty a místa podání příp. opravného prostředku.

Odvolání se podává u správního orgánu, který napadené rozhodnutí vydal. Odvolací lhůta činí 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí, pokud není uvedeno jinak.

Upozornění:

Pokud rozhodnutí vydala Česká správa sociálního zabezpečení, lze jako řádný opravný prostředek ve věcech důchodového pojištění podat písemné námitky do 30 dnů ode dne jeho oznámení účastníku řízení, a to u ČSSZ/ OSSZ/ PSSZ/ MSSZ.

V případě, že nebyl uplatněn v odvolacím řízení proti rozhodnutí o důchodu z důchodového pojištění institut námitky, nelze provádět soudní přezkum.

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

Pokud se příjemce dávky nebo žadatel o její přiznání nepodrobí ve věcech důchodového pojištění lékařskému vyšetření, může mu být zastavena výplata důchodu podmíněného dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem nebo může být přerušeno řízení o žádosti o dávku.

Ve věcech nemocenského pojištění lze za závažné porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, nebo pokud pojištěnec neodevzdá při ukončení dočasné pracovní neschopnosti rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, uložit pokutu do 20 000 Kč.

21. Nejčastější dotazy

Zaměstnanci byla přiznána invalidita třetího stupně. Budeme ho moci dále zaměstnávat nebo existují nějaká omezení?

Předpisy o důchodovém pojištění neobsahují žádné ustanovení, které by omezovalo výdělečnou činnost poživatele invalidního důchodu. Občan je ve svých možnostech omezovaný pouze svým dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem.

Při uznání invalidity třetího stupně lékař oddělení lékařské posudkové služby stanoví, zda pojištěnec k výdělečné činnosti potřebuje vytvoření zcela mimořádných podmínek. To znamená např. zvláštní úpravu strojů nebo používání zvláštních pracovních pomůcek, každodenní podporu nebo pomoc na pracovišti formou předčitatelských služeb, tlumočnických služeb nebo pracovní asistence.

Požádal jsem o invalidní důchod. Posudkový lékař mi po jednání na okresní správě sociálního zabezpečení sdělil, že můj zdravotní stav není dlouhodobě nepříznivý. Jaká jsou dána pravidla pro tuto dlouhodobost?

Výklad pojmu dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je zakotven v § 26 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje zdravotní stav, který omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti pojištěnce významné pro jeho pracovní schopnost, pokud tento zdravotní stav trvá déle než 1 rok nebo podle poznatků lékařské vědy lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok.

Byla jsem uznána invalidní a byl mi přiznán invalidní důchod třetího stupně. Dlouho jsem nebyla pozvána na kontrolní lékařskou prohlídku. Musím sama podniknout nějaké kroky?

Termíny kontrolních lékařských prohlídek poživatelů invalidních důchodů sleduje centrálně Česká správa sociálního zabezpečení. Bude-li třeba uskutečnit kontrolní lékařskou prohlídku, budete vyzvána OSSZ/ PSSZ/ MSSZ.

V tom případě je třeba, abyste jako poživatelka invalidního důchodu projevila maximální součinnost s orgánem sociálního zabezpečení tak, aby kontrolní lékařská prohlídka mohla být provedena v požadovaném termínu.

Upozorňujeme, že invalidní důchodce je povinen OSSZ/ PSSZ/ MSSZ hlásit změnu místa pobytu, aby mohla být doručena výzva k uskutečnění kontrolní lékařské prohlídky.

Jestliže jste nebyla orgánem sociálního zabezpečení vyzvána k provedení kontrolní lékařské prohlídky, není třeba z Vaší strany činit žádné kroky. Invalidní důchod Vám bude nadále vyplácen.

V poslední době se můj zdravotní stav podstatně zhoršil. Nemohu vykonávat dosavadní profesi a lékař mi navrhl požádat o invalidní důchod. Můžete mi sdělit, z čeho se vychází při posuzování zdravotního stavu? Dozvím se výsledek posouzení?

Posudek o zdravotním stavu musí vycházet ze spolehlivě zjištěného zdravotního stavu posuzovaného občana a musí odpovídat posudkovým kritériím, která jsou uvedena v příslušných právních předpisech.

Při posuzování posudkový orgán vychází zejména z nálezu ošetřujícího lékaře, výsledků funkčních vyšetření odborných lékařů a popř. výsledku vlastního vyšetření.

OSSZ/ PSSZ/ MSSZ při uskutečněném jednání předá nebo zašle posuzovanému občanu do 7 dnů stejnopis posudku.

22. Další informace

Podrobné informace poskytne:

  • úřad práce.

23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě

24. Související životní situace a návody, jak je řešit

 

25. Za správnost návodu odpovídá útvar

Česká správa sociálního zabezpečení - odbor komunikace

26. Kontaktní osoba

27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni

01.01.2017

28. Popis byl naposledy aktualizován

21.03.2018

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.

30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace

 

Obec

MobilOK

IDSOK - Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje

Mapový portál

geomorava

Aktuální teplota

12.7.2024 20:46

Aktuální teplota:

--- °C

Vlhkost:

--- %

Rosný bod:

--- °C

Mohlo by vás zajímat

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Odstávky elektřiny

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Svoz odpadů

Listopad 2024
Po Út St Čt So Ne
28 29
30 31 1 2 3
4
5 6
7 8 9 10
11 12
13 14 15 16 17
18
19 20
21 22 23 24
25 26
27 28 29 30 1
Kalendář svozu odpadu
  • První pís. zmínka: rok 1317
  • počet obyvatel 364
  • rozloha 766 hektarů
  • Nadmořská výška: 296 m n. m.
Obec Malhotice
Malhotice

Malhotice, vesnice v bývalém okrese Hranice, leží asi 10 km jihovýchodně od Hranic, v nadmořské výšce 296-321 m. Katastrální rozloha obce je 767 ha. V obci je dnes obydleno 96 domů a 106 bytů.

První zmínka o obci se přisuzuje Mikuláši z Malchnovicz (Malhotic), který je uveden jako svědek na listině pro klášter ve Vizovicích v roce 1321. Od roku 1420 je jako majitel zboží Malhotice uveden Jan z  Malhotitz, v 16. století to byl Jan starší Obešlik z Lipultovic a po něm další příslušníci téhož rodu.

Více o obci...